Byť tu vlastně nekoupíte rohlík, nastálo zde žije jen necelých sto padesát obyvatel, stává se v posledních letech ze zapadlé Lobče opravdová turistická atraktivita regionu, kterou by bylo škoda minout.
Pravěké osídlení tohoto místa při údolí pod Vrátenskou horou se stalo předmětem výzkumů a inspirací spisovatele Eduarda Štorcha, který si tu koncem třicátých let zřídil venkovský domek, kde pracoval na knížkách naší povinné četby. Dnes se o něm můžete dozvědět víc ve Štorchově muzeu v bývalé škole nebo navštívit místo jeho posledního odpočinku.
Lobeč je vesnickou památkovou zónou, pro kterou však není typická četná lidová architektura, ale soubor vrchnostenských staveb někdejšího panství. Na obec po staletí vzhlíží patrová budova venkovského barokního zámku se zámeckou branou, parkem a hospodářským dvorem. Můžete se v něm stylově ubytovat, příjemně mlsat v kavárně nebo příležitostně ochutnat jiskrná vína v zámeckém sklepě, vytesaném v pískovcové skále.
Dominantou Lobče je však nedávno obnovený parostrojní pivovar, ležící na vodních zdrojích v podzámčí. Původně renezanční pivovar má dnešní podobu od 19. století a patří mezi nejcennější technické památky svého druhu. Znovu se tu vaří skvělá řemeslná piva, návštěvníky mile překvapí úroveň gastronomie i možnost ubytování přímo v pivovaru. Rozhodně se však vydejte na pravidelnou komentovanou prohlídku s ochutnávkou, věnovanou historii, tradici i současnosti vaření piva v Lobči.
Není třeba dodávat, že nejlepší je vypravit se do Lobče pěšky či na kole, nebo tu raději stylově pobýt rovnou pár dní. Další ubytování vedle zámku a pivovaru nabízí také apartmán u rybníka a občerstvení i hospůdka v místní Sokolovně. Dobré pití a jídlo nejlépe vytráví na výpravách po okolí. Turistických a cyklistických tras a tipů na výpravu tu najdete víc než dost!
Kontakty a informace: