Bylo Vám 18 let?

Pro vstup na tyto stránky musíš být starší 18 let.

07.04.2022

Kokořínsko - Jak mluví skály. Beseda v Lobči v pátek 6.5.2022 od 18 hod.

Historie - Pivovar Lobeč

Nejen pivem živ je člověk. Rádi bychom Vás proto opět pozvali k nám do technické památky Parostrojního pivovaru v Lobči na dlouho plánované povídání s autory knížky Kokořínsko - Jak mluví skály. Besedu s pány Jiřím Pillerem - historikem a Jiřím Adamovičem - geologem bude hostit sladová půda pivovaru v pátek 6. května od 18 hod. Autoři nás seznámí se zážitky z toulek po Kokořínsku a s objevováním pozapomenutých údolí, jeskyní, skalních obydlí, mlýnů a roztodivných přírodních i lidskou rukou upravených skalních útvarů. 

Tahle knížka pro milovníky přírody i historie už sice není úplně nová, vyšla v nakladatelství Baron v roce 2019, ale uplynulé dvě sezóny s covidem nám jaksi nedaly šanci připomenout tento počin takovým způsobem, jak si zaslouží. A nic na tom nemění ani skutečnost, že u nakladatele byla mezitím knížka rozebrána. Nezoufejte, posledních pár kousků pro vás na prodejně v pivovaru ještě schováváme.

Knížka je připomenutím badatelské a osvětové činnosti Václava Zimermana na Kokořínsku v letech 1954-2006 a přibližuje čtenářům krásné rokle ukryté v lesích Kokořínska, bizarní tvary, které ve zdejších pískovcích vytvořila sama příroda, ale i způsoby, jak si člověk přizpůsobil skály svým potřebám. Kniha seznamuje s nádhernými místy, jako jsou např.: skalní útvary Pokličky, místní studánky, skalní útvary připomínající lidské tváře, skalní město Bludiště, úchvatné skalní brány, skalní hřiby, skalní dutiny, jeskyně, hrad Kokořín, hrad Houska, mlýny, Čertovy hlavy v Želízech… 

Krajina Kokořínska v sobě ukrývá mnoho přírodních zajímavostí, lidských osudů a tajemství. Je rodištěm výjimečných osobností našeho kulturního života. Nejznámějším návštěvníkem těchto končin byl romantický básník Karel Hynek Mácha. Další osobnosti: Václav Nebeský /básník a filozof/, Václav Krolmus /archeolog/, Antonín Holub /významný český lesník/ aj.

Těšíme se na vás.