Bylo Vám 18 let?

Pro vstup na tyto stránky musíš být starší 18 let.

05.07.2023

Lobeč Keller 9° - Výčepní lobečského sládka

Historie - Pivovar Lobeč

Lehké, ale hořké světlé výčepní pivo z Lobče, inspirované uměním sládka Bohuslava Kellera, který u nás působil před parostrojní érou v letech 1882 až 1895.

Doba sklepního zrání je kratší. Pivo má zlatavou barvu, je nepatrně zakalené se stabilní pěnou a sladovou, obilnou a lehce kvasnicovou vůní. V chuti je kulatá nižší plnost a jemný říz, mladinová sladovost s jemně bylinnými chmelovými tóny. Hořkost je střední a drsnější, doznívání lehce kořenité, jemně bylinné. Pivo je nefiltrované a nepasterované.

Pivo Lobeč Keller 9° je, vedle piva Lobeč Tománek 13°, dalším pivem, které jsme věnovali jako poctu někdejšímu významnému lobečskému sládkovi, panu Bohuslavu Kellerovi, který ještě v době před parostrojní přestavbou pivovaru byl u nás nejenom sládkem, ale měl pivovar dokonce pronajatý a  provozoval ho ve vlastní režii. Podle úředních záznamů sládkoval Bohuslav Keller v Lobči v letech 1882 až 1883 a dále úspěšně celých deset let od roku 1885 do 1895, kdy zde zřejmě umírá na chřipku. Lobečský pivovar v té době dosahoval ročního výstavu kolem 3 tis. hl. a pracoval jako již zastaralý řemeslný provoz. Měl sladovnu, vybavenou ještě ležatým hvozdem s vloženým uhelným kalorem a primitivní spilečné a sklepní hospodářství. To vše nutně znesnadňovalo výrobní postupy spodního kvašení. Kellerova vesnická nefiltrovaná piva, už ze samotných technologických důvodů, musela být rustikální s nižším řízem a kvasničným zákalem a výraznější chuťovou stopou. Lobečský pivovar měl v té době už pouze jedinou možnost, jak udržet krok se stále silnější konkurencí moderních průmyslových pivovarů. V roce 1894 někdejší vlastník panství, pražský právník a politik, JUDr. Rudolf Cicvárek, zahájil rozsáhlou parostrojní modernizaci a přestavbu provozu s ledem chlazeným systémem spilek a objemných ležáckých sklepů a zajistil pivovaru v Lobči další čtyři desítky let na trhu.

Před lety nás v pivovaru navštívila paní Alena Hauserová z Prahy, která je pravnučkou pana Bohuslava Kellera a nás upřímně znovu překvapilo, že po víc než jednom a čtvrt století se stále v rodinách udržuje povědomí o Lobči a rodinné pivovarské tradici. Paní Hauserová do lobečského pivovarského archivu poskytla rodinné fotografie pana Kellera i další cenné informace. Dozvěděli jsme se tak, že Bohuslav Keller byl ze starého pivovarského rodu a jeho otec Emanuel Keller vlastnil pivovar v Hostinném.

Jaké bylo naše překvapení, když právě v době přípravy receptury na nové pivo Lobeč Keller se k nám dostala další portrétní fotografie pana Bohuslava Kellera ze 70. či 80. let 19. století, která je dnes uložena v Národním pedagogickém muzeu v Praze. Právě tento snímek jsme nakonec vybrali jako obrázek na novou pivní etiketu.

Není však jen náhodou a jazykovou hříčkou, že samotný název piva Keller bude u pivních znalců evokovat spojitost s bavorským pivním stylem Keller-Bier / Zwickel. Tento historický styl spodně kvašených ležáků, zrajících ve sklepních teplotách (odtud název: Sklepní pivo = Keller-Bier), bez hradícího tlaku, ještě v dubových ležáckých sudech, a následně čepované samospádem, mělo nízký říz a slabou pěnu. Toto pivo mělo proto rustikální charakter, bylo chmelově pikantní s výraznějším kvasnicovým zákalem a tradičně se pilo z keramických půllitrů s víčkem, aby už tak jemné pivo tolik nezvětrávalo. A právě taková je naše představa o předprůmyslovém ležáku 80. let 19. století v Lobči. Takové pivo bychom chtěli zažít a znovu ochutnat!

EPM: 9%

IBU: 35

Alc. 3,5%

Složení: Kokořínská voda, ječné slady z mšenské sladovny, upravený žatecký chmel

Legislativní typ: Spodně kvašené světlé pivo výčepní, nefiltrované, nepasterizované 

  

Inzerát z časopisu Kvas, 1883

Portrétní fotografie lobečského sládka Bohuslava Kellera, Atelier Rafael, Litoměřice 70. léta 19. století. Fotografie z pozůstalosti Klimenta Čermáka dnes uložena v Národním pedagogickém muzeu v Praze.Fotografie Josefíny Kellerové, roz. Slavíkové, manželky lobečského sládka Bohuslava Kellera, 80. léta 19. století. Fotografie z rodinnného archivu pravnučka pana Kellera, paní Aleny Hauserové z Prahy.

Fotografie lobečského sládka Bohuslava Kellera, 80. léta 19. století. Fotografie z rodinnného archivu pravnučka pana Kellera, paní Aleny Hauserové z Prahy.

Fotografie dětí lobečského sládka Bohuslava Kellera, 80. léta 19. století. Fotografie z rodinnného archivu pravnučka pana Kellera, paní Aleny Hauserové z Prahy.