Bylo Vám 18 let?

Pro vstup na tyto stránky musíš být starší 18 let.

07.03.2022

Zatoulejte se u nás aneb pěšky z Lobče

Historie - Pivovar Lobeč

Krajina kolem pivovaru na pomezí Kokořínska a Máchova kraje je na rozdíl od frekventovaných částí chráněné krajinné oblasti dosud neobjevená, a tak se tu můžete skoro sami toulat, běhat nebo jezdit na kole. 

Najdete tu smíšené lesy, rokle a doly s pískovcovými útvary, opuštěná skalní obydlí, zapomenuté úvozy a remízky, které dávají prastaré krajině malebné měřítko. Klenoty krajiny jsou vyhaslé sopky Houseckých vrchů, lidová architektura i tajemný hrad Houska. 

Pro vaše toulky jsme připravili tři výlety, které vychází a končí u našeho pivovaru, abyste se obešli bez auta: 

První okruh: K  Vrátenské hoře, 8 km 

Trasa s nízkou obtížností je vedena přes chaloupky ve vesnické památkové rezervaci Nosálov na rozhlednu na Vrátenské hoře a zpět. Okruh je jen částečně veden po turistických značených cestách, abyste se nemuseli vracet stejnou trasou. Otevírací dobu na rozhledně si raději ověřte předem. 

Druhý okruh: Loupežnickou stezkou, 12 km 

Po modré turistické cestě dorazíte do vesnické památkové rezervace Nosálov, odkud po žluté starým úvozem sestoupáte do údolí Strenického potoka. Někdejším útočištěm loupežníků byl Suchý mlýn, dnes rozcestí s množstvím opuštěných skalních obydlí. Stezkou po zelené budete putovat kolem jeskyněk Spálený mlýn a Petrovina až pod ostroh, kde v křížení hluboce zaříznutých údolí bylo koncem 19. století objeveno hradiště. Vracet do pivovaru se od sud nemusíte obávat i po silničce, které je jen řídce frekventovaná. Uprostřed polí při návratu zahlédnete vrátenský větrný mlýn. 

Třetí okruh: Krajinou vyhaslých sopek k  tajemnému hradu Houska

Trasa je celodenním rozšířením prvního okruhu a je určena pro zdatnější poutníky, běžce či bikery. Od Vrátenské hory pokračujte Houseckými vrchy přes Kuželník a Lipový vrch, pod Drnclík a Uhelný vrch. Dále na Zkamenělý zámek a pak mimo turistickou značenou cestu na Zámeckou cestu, která vás zavede až k tajemnému hradu Houska s Řípskou vyhlídkou. Z části jinou trasou se pak budete vracet zpět k pivovaru do Lobče. Otevírací dobu na rozhledně a na hradu si raději ověřte předem. 

Zapomenuté skalní byty, vrcholy vyhaslých sopek a jeskyně se vám budou snadněji hledat s aplikací ve vašem mobilu. Pro romantiky a vyznavače papírových map však máme v pivovaru v prodeji skvělou mapu Kokořínska v měřítku 1:25.