Bylo Vám 18 let?

Pro vstup na tyto stránky musíš být starší 18 let.

11.04.2024

Jan Venca Francke - povídání s dobrodruhem v pátek 19.4. v 18:30 hod.

Historie - Pivovar Lobeč

Dobrodruh, sportovec, a také spisovatel a muzikant Jan Venca Francke podnikl letos už třetí start na Iditard Trail Invitational na 1 000 mil., tedy slavném extrémním závodě zimní Aljaškou. Pětadvacátého února mu bylo čtyřicet. Ve stejný den se vydal na putování, které před ním na běžkách nikdo nedokončil. „Pojal jsem to jako ideální příležitost, jak si udělat takovou položivotní pouť. Byla to dlouhá, intenzivní a epická oslava narozenin,“

Máme velkou radost, že Jan Venca Francke přijal pozvání k nám do pivovaru a 19. dubna od 18:30 hodin si v rámci volného cyklu přednášek na pivovarské půdě budeme moci poslechnout letošní příběh z první ruky. Pozvání do Lobče není nikterak náhodné, známe se osobně už řadu let a to díky lobečskému pivu. Jan Venca Francke se svou ženou vlastní a provozují oblíbený kemp Karolínka na nedalekém Mácháči a Lobeč si na čepu dávno oblíbili.

Iditard Trail Invitational je opravdovou zkouškou fyzické a duševní síly, ve které musí závodník zvládnout urazit 1 600 km během 30 dnů v aljašské pustině bez cizí pomoci. „Cestou ze začátku jsou check pointy, tedy kontrolní stanoviště, zhruba 70 až 100 kilometrů od sebe, což může znamenat, že dostanete třeba sirup, nebo je v divočině stan postavený organizátorem, kde alespoň potkáte živou duši a můžete si doplnit vodu, případně tam přespat,“ nastiňuje průběh závodu Jan Venca Francke. „A protože tam je i kratší varianta, 600 kilometrů, tak jakmile ta skončí, končí i veškeré zajištění pořadatelem. Těch zbylých 1 000 kilometrů už je na vás. Jste tam jen vy, zvířata a divočina, člověk si už musí pomoci sám. Za sebou si táhne sáňky, na kterých má všechno, co si myslí, že bude potřebovat k tomu, aby tam mohl fungovat,“ vypočítává.

Sportovec a dobrodruh Jan Venca Francke své zážitky sepsal do dvou knih, nazvaných Sám sobě psem a Zážitky ryzí z extrémních krizí. Jedním z mnoha zážitků jsou pro něj i setkání s vlky. „Vlci jsou velice zvědavá zvířata, ti si vás důkladně prověřují, ale jsou plaší. Vidíte je v noci, zachytíte je čelovkou, v lese vidíte ta očička, jak vás sledují, slyšíte je, jak vyjí, mezi sebou ty smečky komunikují, takže jste tam s nimi,“ vypráví.

Vstupné: 100,- Kč. Výtěžek ze vstupného bude poskytnut škole v Oknech, kterou Jan Venca Francke podporuje.