Bylo Vám 18 let?

Pro vstup na tyto stránky musíš být starší 18 let.

28.09.2023

V Benátkách jsme převzali nejprestižnější evropské ocenění za kulturní dědictví

Historie - Pivovar Lobeč

S hrdostí oznamujeme, že jsme 28. září na slavnostním večeru v italských Benátkách převzali nejprestižnější evropské ocenění v oblasti kulturního dědictví, cenu Europa Nostra / European Heritage Award 2023, za náš projekt záchrany a oživení technické památky Parostrojního pivovaru v Lobči.

O ocenění se v letošním ročníku ucházelo 224 projektů z 34 evropských zemí. Odborná porota v pěti kategoriích v červnu rozhodla o ocenění 30 projektů z 21 zemí. Pivovar Lobeč byl oceněn v hlavní kategorii Conservation & Adaptive Reuse spolu se skvělými projekty realizovanými např. v Kodani, Paříži, Benátkách, Vilniusu, Krakově a Funchalu. Náš projekt tak po několika letech mezi vítězi reprezentuje Českou republiku (oceněna byla rotunda sv. Václava v roce 2018 a areál v Kuksu v roce 2017).

Zároveň bylo včera oznámeno, že Pivovar Lobeč zaujal veřejnost napříč Evropou, v anketě Public Choice získal třetí nejvyšší počet hlasů.

Ceremonie se odehrála na ostrově Lido v Palazzo del Cinema. Na slavnostní ceremonii do Benátek přijela z České republiky manžele Prouzovi podpořit delegace Národního památkového ústavu v čele s generální ředitelkou paní Naďou Goryczkovou a viceprezident organizace Europa Nostra pan Petr Svoboda.

Více než 15 let pracovali architekti Jana a Pavel Prouzovi na záchraně a oživení lobečského pivovaru s bohatou historií sahající před rok 1586.

Europa Nostra je panevropská federace pro kulturní dědictví. Byla založena v roce 1963 v Itálii. Má sídlo v Haagu a v Bruselu a je konzultačním partnerem UNESCO. Operuje v 50 evropských zemích a má více jak 250 členských organizací. Cílem Europy Nostry je propagace kulturních a historických hodnot Evropy nejširší veřejnosti a lobbing za kulturu v politických sférách. Každoročně spolu s Evropskou komisí uděluje Europa Nostra cenu za nejlepší počin v oblasti péče o kulturní dědictví.